Med de nyligen släppta drivrutinerna så får Nvidia Titan Xp en minst sagt imponerande prestandaskjuts i beräkningstunga program.

Nvidia har nu släppt lös sin senaste drivrutin, med den nya uppdateringen så hävdar företaget att man sett upp till tre gånger högre prestanda med Titan Xp i program så som Maya.

Den nya drivrutinen som går under namnet 385.12 ökar då prestandan hos Titan Xp i renderingsprogram så som Maya och dylikt.

Även Pascal-baserade Titan X rapporteras se en märkbar skjuts i prestanda med den nya drivrutinen. Det är en Reddit-användare som sammanställt dessa prestandasiffror så det kan vara värt att ha i åtanke att detta inte är tester utförda av någon hårdvarurecensent:

 Nvidia Titan X (382.05)NVIDIA Titan X (385.12)AMD Radeon Vega Frontier Edition
3Dsmax168.84169.11146.96
Catia102.06175.81128.51
Creo58.33120.9983.06
Energy12.8919.9118.77
Maya164.32147.54102.96
Medical54.6283.3987.01
Showcase153.91141.56113.88
SNX9.9575.08155.40
Solidworks52.01101.42106.75

I sin blogg verkar Nvidia även ge en pik till AMD:s Vega Frontier Edition och skriver:

”And when you’re done if you want to rip through Battlefield 1 at 100 frames per second – no problem.” – Nvidia

AMD:s första lanserade grafikkort baserat på Vega-arkitekturen imponerade i ren beräkningskraft, men spelprestandan hos grafikkortet lämnade ingen hänförd.

Nvidia Titan Xp nu kompatibelt med externa GPU-lösningar

Utöver prestandaökningen så lägger den senaste drivrutinen även till stöd för Titan Xp att placeras i en så kallad extern GPU-lösning. Detta låter då användare koppla ihop sina Titan-kort med till exempel en bärbar dator för att ta grafikkortets massiva beräkningskraft med sig.

Nvidias Quadro-produkter är fortfarande företagets starkaste modeller när det gäller beräkningstungt arbete. Dock gör den senaste drivrutinen Titan Xp mer åtråvärd för den som behöver mycket beräkningskraft men ändå inte är beredd att offra spelprestanda.

Lägsta pris på Prisjakt.se (Affiliate)

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notifiera vid