Auto-inloggning



Registrera dig
Glömt lösenord
Online: 1137

Startsidan
SMPC 2009
Hall Of Fame

Nyheter
Nyhetsarkiv
Tipsa oss

Forum
Logga in
Registrera dig
Regler
SM i överklockn.
Hårdvara
Nätverk
Mjukvara
Övrigt

Testlabb
Recensioner
Artiklar
Guider

Performance
CPU-Databas
3DMark 2001
3DMark 03
3DMark 05
PcMark 05
SuperPI
PIfast

Månadstävling

Länkar

Filarkiv

Sitemap


Kontakta oss
Redaktionen
Annonsera hos oss

RSS-feeds
Nyheter
Forum
Köp & Sälj
Galleri

 

 

 NYHET

AMDs Hector Ruiz slutar frivilligt
Skrivet av Johan K 03 November 2009 11:16

Hector Ruiz, Styrelseordföranden för The Global Foundries Company (AMDs tillverkningsföretag), och tidigare VD för AMD informerar nu att han med omedelbar verkan friviligt slutar sin post som ordförande. Detta meddelade Global Foundries i ett pressmeddelande under gårdagen. Beslut kom helt utan förvarning och det finns flera spekulationer om varför, den starkaste handlar om insiderbrott.

Ruiz har en lång karriär bakom sig, efter att ha jobbat på Motorola i 22 år började han som produktionschef för AMD år 2000. År 2002 befordrades han till verkställande direktör och har sedan dess varit huvudpersonen i AMDs ledning. Han har genom åren både hyllats och kritiserat, för positiva beslut så som köpet av ATI och mindre lyckade så som förseningen av Barcelona-arkitekturen. Nu väljer han alltså att frivilligt ta tjänstledigt fram till Januari då hans anställning officiellt slutar. Tillförordnad ordförande blir en annan styrelseordförande, den jämfört med Hector Ruiz föga välkände Alan E. Ross.

Anledningarna till Ruiz abrupta avhopp är ännu inte klara. Det ryktas dock om att han skall ha kopplingar till det stora insder-fall som tidigare uppdagats och fått flera personer på ledande poster inom IT att avgå. Det hela handlar om en insider-affär som uppdagades tidigare i år där man läckt uppgifter som använts till att göra stora börsklipp till en fondförvaltare.

Hector Ruiz

Ännu finns inget åtal mot Ruiz och man är som bekant oskyldig tills motsatsen bevisats, men oavsett är detta ett sort avbräck för GlobalFoundries och därigenom AMD.

Kommentera Tipsa en kompis

Relaterade nyheter:
2010-03-14 GeForce-grafikkort ökar prestandan i AMD Eyefinity med Lucid Hydra
2010-03-12 Sexkärniga AMD Thuban lanseras som Phenom II X6 1000T serien
2010-03-08 AMDs sexkärniga Thuban CPU fångad på bild
2010-02-26 AMD stödjer HD 5830 och normalstor muspekare i nya drivrutinsuppdateringar
2010-02-25 AMD Radeon HD 5830 - Ny Pris/Prestanda-mästare? [Recension]

 






Copyright NordicHardware 2000-2010 Innehållet på denna sida är skyddat av upphovsrättslagen och får inte kopieras, distribueras, återskapas eller på annat sätt användas utan att NordicHardware skriftligen har givit tillstånd till det. NordicHardware tar inte ansvar för förstörd utrustning som uppkommit pga innehållet på denna sida.
 2010-03-15
   SSD-enhet ger 100 gånger sna..
   Unreal Engine 3 får stöd för..
   Google siktar för högt med C..
   Ryssland satsar på PetaFLOPS..
   120 000 sålda iPads - Första..
   Origin presenterar gaming-PC..
   24-tums BenQ-skärm med full..
 2010-03-14
   Mekanisk hårddisk modifierad..
   GeForce-grafikkort ökar pres..
 2010-03-13
   Arctic Cooling kyler Radeon..
 2010-03-12
   Sexkärniga AMD Thuban lanser..
   Inno3D bekräftar tillgänglig..
   Galaxy presenterar tvåkärnig..
   Creative lanserar nya ljudko..
   HTC Desire och Sony Ericsson..
   Palit visar upp GeForce GTX..
   MSI 890GXM-G65 - Optimerat f..
   MSI R5870 Lightning listat i..
 2010-03-11
   Galaxy smiter ut bilder på G..
   Zotac förbereder överklockat..
   Internetuppkoppling på 100Gb..
   Video: Cooler Master visar u..
   Nya Aurvana-snäckor från Cre..
   Prisvärd SSD-serie från OCZ..
   CeBIT: Zotac visar produkter..

Få hem ett nyhetsbrev varje månad
med allt det som hänt under den
gångna månaden. Prenumerera nu!

Prenumerera
Avregistrera