Auto-inloggning



Registrera dig
Glömt lösenord
Online: 1156

Startsidan
SMPC 2009
Hall Of Fame

Nyheter
Nyhetsarkiv
Tipsa oss

Forum
Logga in
Registrera dig
Regler
SM i överklockn.
Hårdvara
Nätverk
Mjukvara
Övrigt

Testlabb
Recensioner
Artiklar
Guider

Performance
CPU-Databas
3DMark 2001
3DMark 03
3DMark 05
PcMark 05
SuperPI
PIfast

Månadstävling

Länkar

Filarkiv

Sitemap


Kontakta oss
Redaktionen
Annonsera hos oss

RSS-feeds
Nyheter
Forum
Köp & Sälj
Galleri

 

 

 NYHET

Microsoft skrotar rödlaser och satsar på blå optik med nya möss
Skrivet av Anton K 10 September 2008 18:07

Microsoft har nu meddelat att man tagit nästa steg i utvecklingen av våra kära datormöss. De flesta har i dagsläget vant sig vid att använda optiska möss istället för de gamla hederliga kulmössen. De mest högpresterande mössen på marknaden har tidigare använt sig av röd laser som spårningsteknik men nu verkar det som att detta kan komma att ändras. Microsoft har nämligen lanserat sin BlueTrack-teknologi som kort och gott använder sig av blå ljusoptik istället och man säger kort och gott att deras nya teknik är bättre än både vanliga optiska möss och lasermöss.

Den största anledningen till detta ska vara att BlueTrack-strålen är mer än fyra gånger så stor som de normala laserstrålar man använder i dagens möss. Detta i sin tur gör att man kan fånga upp en större bild av underlaget och med bättre reflektion göra det möjligt att använda musen på nästan vilket underlag som helst, något inte är alls lika lätt med dagens optiska möss.

"laserteknik också känslig för smuts och damm, vilket kan försämra spårningen. Med BlueTrack-tekniken kan man vara lugnare över var ens mus fungerar och inte — den fungerar, liksom användaren, nästan var som helst.”

Microsoft har lanserat två nya möss med BlueTrack-tekniken, Microsoft Explorer Mouse och Microsoft Explorer Mini Mouse. Båda mössen använder sig av 2.4GHz trådlös teknik och designen med dess blåa ljus avslöjar vilken spårningsteknik som används. Mössen ska dyka upp i butiker under november månad men båda mössen finns redan att hitta i svenska butikers prislistor. Explorer Mouse ligger på 570 kronor medan Explorer Mini Mouse kostar runt 450.

Kommentera Tipsa en kompis

Relaterade nyheter:
2009-08-20 Nya möss från Logitech räds inga underlag
2009-08-05 Logitechs nya möss och tangentbord får ny universalmottagare
2009-06-21 BlueTrack letar sig in i prisvärda netbook-möss från Microsoft
2009-06-12 Cooler Master använder dubbla lasersensorer i ny gamingmus
2009-05-20 Microsoft lanserar BlueTrack möss som tar sig fram överallt

 






Copyright NordicHardware 2000-2010 Innehållet på denna sida är skyddat av upphovsrättslagen och får inte kopieras, distribueras, återskapas eller på annat sätt användas utan att NordicHardware skriftligen har givit tillstånd till det. NordicHardware tar inte ansvar för förstörd utrustning som uppkommit pga innehållet på denna sida.
 2010-02-09
   Asus släppare datorer med Op..
   TRIM-övervakning i ny versio..
   NVIDIA Optimus - Grafikkraft..
   Åttakärnig IBM Power7 tar up..
   ATI Radeon HD 5570 fyller ut..
   Koolance debuterar CPU-360 v..
   AMDs 32nm Llano processor fö..
 2010-02-08
   Micron och Nanya börjar till..
   Intel Itanium 9300 tar tekni..
   3TB hårddiskar inom räckhåll..
   Samsung satsar på Michael Ja..
   Open-PC är den första nettop..
   AMD Phenom II X6 får egen Tu..
   Forskare på IBM når 100GHz m..
   Stora prestandafläktar och p..
 2010-02-06
   Emil Wadell pressar Core i3..
 2010-02-05
   Internetleverantören Bahnhof..
   MSI R5770 HAWK visar lovande..
   ASUS MS238H - Designad LED-b..
   Bärbar USB-DAC för resande a..
   Blu-ray-växlare anpassad för..
   Google slopar stöd för IE6 i..
 2010-02-04
   Biostar avslöjar AMD 890GX o..
   Core i5-670 sätter nytt värl..
   Guidad tur i IM Flash Techno..

Få hem ett nyhetsbrev varje månad
med allt det som hänt under den
gångna månaden. Prenumerera nu!

Prenumerera
Avregistrera