Multimedia - Publicerad 2009-06-28 23:34 Skriven av Andreas Galistel
Tritton är enormt stora bland gamers i Nordamerika. Deras hörlurar och tillbehör sätter standarden för många och vi har fått chansen att kika på deras flagskepp.
Tritton hat bestämt sig för att ge sig in på den europeiska marknaden. Efter att mer eller mindre tagit över den nordamerikanska marknaden för "gamer headsets" kändes det ganska självklart att ta steget över Atlanten för att försöka göra detsamma här. Tritton har bland annat sponsrat QuakeCon 2008 och är vanligt förekommande på både E3 och CES där de visar upp och låter folk testa deras hörlurar., ibland till och med tillsammans med konkurrerande hörlurar hängande precis bredvid.
Gaming är deras främsta fokus och hörlurarna vi ska titta/lyssna på idag verkligen skriker gaming. Tritton AX Pro Precision Gaming Headset är designat för gamers på så många sätt att det är lite svårt att veta var man ska börja. Det enklaste är kanske det rent estetiska som tyvärr ser ganska plastigt ut på bild, men inte är fullt så farligt när man väl tagit saken i hand.
![]() |
När man sedan kommer till funktionerna förstår man än mer att detta är något som gamers borde gilla. Nu är jag ingen fullblodsgamer längre, frågan är väl om jag någonsin var, men likväl är ljud något som ligger mig varmt om hjärtat. Därför kände jag mig ändå lockad att kika på detta när jag blev kontaktad. Vi går vidare med lite specifikationer och bilder.
Sida 1 av 7