Smartphones runt varje hörn på MWC i Barcelona
Uncategorized | 2010/02/16 10:50 | Anton Karmehed
Dagens mobiltelefoner är snart lika kraftfulla som våra datorer. Under MWC mässan i Barcelona har världens tillverkare presenterat sina senaste alster på smartphonemarknaden, vi samlar här ett urval av de olika modellerna.

Smartphonedjungeln börjar nu nästan bli väl tät då vi under Mobile World Congress i Barcelona inte bara fått se en uppsjö av nya telefoner utan även flera äldre plattformar som fått nytt liv. Microsoft har startat om från scratch med Windows Phone 7 Series och Symbians S^3 plattform är också något av en pånyttfödelse. Vi har hållt ett vakande öga på mobilmässan i Spanien och passat på att lista några av de mest spännande smartphonemodellerna som presenterats under veckan.

Sony Ericsson lade som väntat störst vikt vid sina mini-Androids men förutom Xperia X10 Mini och X10 Mini Pro passade man på att lansera sin Vivaz Pro som med fysiskt tangentbord och 3,2-tums pekskärm (640x360 pixlar) stödjer bland annat 720p inspelning och GPS-funktionalitet i Symbian-plattformen.

Sony Ericsson Vivaz Pro - Lanseringsdatum 1:a kvartalet 2010

 

Budgettillverkaren Huawei Technologies visade upp flera modeller där flaggskeppet U8800 är den första Android-telefonen med stöd för HSPA+ som tillåter nedladdningshastigheter på 14Mb/s. Med en bred 3,8-tums pekskärm och Android 2.1 under huven kan detta bli en modell att hålla ögonen på.

Huawei U8800 - Lanseringsdatum 3:e kvartalet 2010


Samsung har varit en av de mer aktiva under mässan och smartphonemarknaden är utan tvekan i fokus. Man presenterade först sin S8500 Wave som med tillverkarens nya Bada-operativsystem ska bjuda på en super-AMOLED display på 3,3-tum samt deras eget TouchWiz 3.0 användargränssnitt. Med en 1GHz ARM-processor, tillverkad av Samsung själv, ser det ut att bli en intressant bekantskap.

Samsung S8500 Wave - Lanseringsdatum april 2010

 

Samsung passade även på att närmast trumfa sig själva genom att senare visa upp sin nya Android-modell, Samsung i8520. Detta ären telefon som med 3,7-tums Super AMOLED display ska bli en ren multimediafest. Här finns en 8 megapixel kamera, stöd för 720p inspelning samt DivX och Xvid stöd. Som inte det vore nog kommer telefonen med en egen DLP-projektor som lär imponera på kompisarna.

Samsung i8520 - Lanseringsdatum 2:a kvartalet 2010  

 

Motorola som inte direkt är en duvunge på mobiltelefonsmarknaden lanserade sin åttonde Android-smartphone. Motorola QUENCH som med en 3,1-tums display och ett eget MOTOBLUR gränssnitt ska vara direkt knuten till sociala nätverk som Facebook, Twitter och MySpace. Telefonen kommer även med stöd för Adobe Flash Lite.

Motorola QUENCH- Lanseringsdatum 1:a kvartalet 2010

Vi kommer att få se betydligt fler nya smartphone modeller under veckan och håll utkik för uppdateringar i denna artikel samt i våra nyheter.

Skip TOC

Article Index

  1. Smartphones runt varje hörn på MWC i Barcelona current position
  2. HTC

Sida 1 av 2

< Föregående Nästa >
 

Senaste artiklar

Accelero Xtreme 5870 vs. Thermalright SpitfireTvå av marknadens kraftfullaste grafikkortskylare gör upp i testlabbet.