Smartphones - Publicerad 2012-08-29 20:25 Skriven av Jacob Hugosson

De flesta smartphones med Android har en kamera, men vad sägs om en kamera med Android? Det är just vad Galaxy Camera är. Med inbyggt stöd för 3G/4G/LTE ska man när som helst och var som helst kunna ladda upp sina senaste bilder.
Det händer att vi ser riktigt konstiga lösningar där Android använts som operativsystem, men Galaxy Camera ser spontant ut som ett riktigt coolt koncept som har en chans att lyckas. Det är en 16 megapixel-kamera med 21x zoom och optiskt bildstabilisator. Kameran kommer med en 4,8-tumsskärm med 1 280 x 720-upplösning och drivs av det senaste operativsystemet Android 4.1 Jelly Bean.
![]()
![]()
Bildkälla: The Verge
Hjärtat i kameran är en fyrkärnig Exynos 4412-processor på 1,4 gigahertz, 8 gigabyte inbyggt lagringsutrymme som kan utökas med ett microSD-kort och ett batteri på 1 650 mAh. Det går inte att ringa med kameran, men den kommer med stöd för GPS, Bluetooth 4.0, Wifi och 21 Mbps (megabite per sekund) HSPA+. Tanken är att man ska kunna ta ett kort och ladda upp det via exempelvis Facebook eller Twitter var man än befinner sig. Riktpriset i Sverige kommer ligga på saftiga 5 000 kronor och vi saknar i skrivande stund information om när Galaxy Camera dyker upp på butikshyllorna.