Processorer Recensioner - Publicerad 2011-07-22 15:07 Skriven av Jacob Hugosson, Anton Karmehed
AMD har med Llano som sagt lanserat sin första krets tillverkad med effektivare 32-nanometerteknik. Detta gör det inte bara möjligt att pressa in tillräckligt med många transistorer för att bjuda på både rejäl CPU- och GPU-prestanda, det öppnar även upp för lägre strömförbrukning.
AMD specificerar sin A6-3650 med en maximal strömförbrukning på 100 watt. Men det så kallade TDP-värdet (Thermal Dissipation Power) är bara ett riktmärke. För det första är chansen, eller risken, att man belastar sin krets till 100% under en längre period ganska liten. Även om din CPU-arbetar i 100% enligt operativsystemet betyder inte det att alla transistorer i kretsen arbetar för fullt, särskilt inte när en stor andel av transistorerna är dedikerade till andra beräkningsenheter i kretsen.
För det andra arbetar både AMD och Intel med extra marginaler när man sätter sina specifikationer för kretsarnas energiförbrukning.



Vi ser här att A6-3650 ligger strax under A8-3850 när systemet får stå i vila på Windows-skrivbordet. När det kommer till Cinebench där vi uteslutande testar CPU-belastning ligger A6-3650 ungefär 10W under A8-3850. Med fördelad belastning på CPU och GPU i Crysis 2 ser vi däremot en stor skillnad på nästan 20W, men då värt att notera så kommer A6-3650 med en sämre grafikdel än dess storebror.
Vi vill återigen påpeka att våran mätutrustning inte är hundraprocentig, men det ser ut som att A6-3650 faktiskt konsumerar märkbart mindre än A8-3850, vilket inte kommer som helt oväntat med tanke på dess skilda prestanda och specifikationer. Intel är fortfarande ohotat mest energisnål men de processorer i våra tester är även specificerade för lägre strömförbrukning, samtidigt som inte minst prestandan i Crysis 2 är långt ifrån vad AMD:s nya kretsar kan prestera. Ser vi uteslutande på strömförbrukningen i kretsarna har dock AMD fortfarande en del att jobba på i jämförelse med Intel.
AMD har just också 65W-modeller på ingång med samma grafikdel som 100W-varianterna men med något lägre klockfrekvenser på CPU. Vi valde att dra ned spänningen på A6-3650 för att se hur lågt vi kunde komma och kanske ge ett smakprov på vad som komma skall.
Sida 23 av 25