Bärbara Datorer Recensioner - Publicerad 2012-06-22 15:00 Skriven av Jacob Hugosson

Störst uppmärksamhet av alla aktörer på ultrabookmarknaden har utan tvivel gått till ASUS. Vi testar deras senaste UX32VD med Full HD-skärm och IPS-paneler som drivs med det dedikerade grafikkortet GeForce GT 620M. Lever datorn upp till våra förväntningar? Sveriges första test av Zenbook UX32VD är här!
ASUS imponerade vid lanseringen av Zenbook UX21 och UX31 under förra året. Bristerna var få och de fick nästan allting rätt från dag ett. Där det brast var dock de kanske mest vitala delarna; tangentbordet som nästan helt saknade slaglängd och en pekplatta med minst sagt buggiga drivrutiner. ASUS har valt att inte uppfinna hjulet på nytt, utan har byggt på den första generationen och tagit åt sig av alla kritik för att ta fram det vi har i testlabbet idag. Bland förändringarna hittar vi ett helt nytt tangentbord, en förbättrad pekplatta och inte minst den omtalade skärmen med IPS-paneler och en 1 920 x 1 080 pixel upplösning. Detta till ett extremt slagkraftigt pris mot samtliga konkurrerande lösningar på marknaden - och även ett dedikerat grafikkort har hittat in.
Precis som tidigare skickar ASUS med en hel del tillbehör. En sleeve som enligt vår subjektiva bedömning är riktigt tilltalande, men även skyddar datorn från repor i exempelvis en väska. I en liten brun väska hittar vi en USB -> Ethernet-adapter, samt en Mini VGA -> VGA-adapter. Laddaren liknar den första generationen, men kontaktkabeln är mycket grövre - vilket reducerar risken för att råka bryta av den av misstag.
| Specifikationer - ASUS Zenbook UX32VD-R4002V | |
| Operativsystem | Windows 7 Home Premium 64-bit |
| Processor | Intel Core i7-3517U "Ivy Bridge" (2 x 1,9 - 3,0 GHz, 4 MB L3 cache, 17W TDP) |
| Styrkrets | Intel HM76 Express, 4,1W TDP |
| Minne | 4 GB DDR3-1600 MHz CL11, varav 2 GB fastlött (Dual Channel) |
| Grafik | Intel HD 4000 (16 EU:s, 350 MHz, Turbo 1,15 GHz) NVIDIA GeForce GT 620M 1 GB DDR3 "Fermi refresh" (96 CUDA-kärnor, core/shader/minne 625/1 250/1 800 MHz, 128-bit minnesbuss) |
| Skärm | 13,3", 16:9, 1 920 x 1 080, LED-bakgrundsbelyst/IPS-panel (Antireflex) (Chimei - N133HSE-EA1) |
| Hårddisk | 500 GB Hitachi HTS545050A7E80 (SATA 3,0 Gbps, 2,5"-SATA) 32 GB SanDisk iSSD (μSSD, Cacheminne till hårddisken) |
| Nätverk | Intel Centrino Advanced-N 6235 802.11 a/b/g/n, stöd för WiDi Bluetooth 4.0 |
| Ljud | Realtek ALC269 (Bang & Olufsen ICEpower) |
| Webbkamera | 1,3-megapixel (HD/720p-kamera) |
| Anslutningar | 1 x 3.5 mm ljud-in/ut 1 x HDMI 1.4 1 x Mini-VGA 3 x USB 3.0 1 x Minneskortsläsare (SD, SDHC, MMC) |
| Dimensioner | 326 x 223 x 18 mm (B x D x H) |
| Vikt | 1,48 kg (1,719 kg inklusive strömadapter på 239 gram) |
| Batteri | 48 Wh |
| Övrigt | Bakgrundsbelyst tangentbord Mini-VGA till VGA-adapter medföljer USB till RJ45 Ethernet-adapter medföljer |
| Pris | |
ASUS har valt att sticka ut från mängden och utrustar datorn med den kraftfulla Core i7-3517U. Processorn skiljer sig på några punkter mot Core i5-3317U, med 200 MHz högre basfrekvens, 400 MHz högre turbofrekvens, 1 MB extra cacheminne och något högre klockfrekvens på den integrerade grafiken. Totalt sett arbetar processorn i 1,9 GHz i basfrekvens, medan dess nominella klockfrekvens ligger på hela 3,0 GHz när en tråd används - 2,8 GHz i flertrådad belastning. Slutligen hittar vi 4 MB L3 cacheminne och integrerad HD 4000 med en turbofrekvens på upp till 1,15 GHz. TDP-värdet ligger fortfarande på 17W för att passa in i ultrabookstandarden Intel spikat, men specifikationerna liknar mer en processor specificerad till 35W.
UX32VD förlitar sig dock inte enbart på den inbyggda grafiken från Intel, utan ett NVIDIA GeForce GT 620M. Grafikkretsen heter GF117 och är någonting så udda som GF108 från Fermiarkitekturen krympt till en 28 nanometerteknik, vilket borde leda till lägre strömförbrukning och värmeutveckling. De 96 CUDA-kärnorna har en klockfrekvens på 625 MHz och 1 GB DDR3-minne på 1 800 MHz, så prestandan borde alltså ligga inte långt ifrån GT 630M vi testade i samband med Samsung NP550P5C. Självklart finns NVIDIA Optimus närvarande som kan stänga av grafikkortet, så dess närvaro borde inte påverka batteritiden negativt.
Sett till datorns lagring kommer den med en mekanisk 500 GB hårddisk, men även en liten SSD på 32 GB som arbetar som cacheminne. Det här innebär att de program och filer som används oftast kopieras över till SSD:n och när du behöver komma åt datan läses den av från SSD:n istället för hårddisken, vilket ger dig den där SSD-responsiva känslan. Tack vare speciella algoritmer så byts data ut som används mindre med tiden och vi känner oss relativt säkra på att 32 GB inte är för litet för en sådan lösning. Vi har tittat lite närmare på det här i ett senare avsnitt utav testet.
ASUS UX32VD mäter likt den gamla UX31 och nya UX31A upp till 18 millimeter, men den är jämntjock längs hela datorn. Detta för att få plats med diskret grafikkort och en mekanisk hårddisk, men en annan positiv bieffekt är att datorn kommer med fler anslutningar än de flesta ultratunna på marknaden - även om det inte slår några rekord. Det finns tre USB 3.0, en HDMI, en Mini-VGA, en SD-kortläsare och en 3,5 mm-anslutning för ljud-in och -ut. Som tidigare nämnt medföljer en Mini-VGA till VGA adapter och för de som saknar Ethernet får man även med en sådan.
ASUS Zenbook UX32VD kostar i skrivande stund 9 990 kronor, vilket är ett förhållandevis lågt pris med tanke på vad man får. Det är inte helt utan kompromisser, förutom en hårddisk med cacheminne istället för en fullblodig SSD är chassit byggt i en blandning av plast och aluminium, istället för att vara en unibody-design helt i aluminium.
Positivt är att datorn kommer i högkvalitativ plast och att det var just plast var ingenting vi lade märke till förrän vi blev påminda om det. Chassit böjer sig inåt något på undersidan om man håller i datorn med en hand men även översidan där tangentbordet sitter om man trycker på det riktigt hårt. Likt hur vi upplever det så tror vi inte att någon kommer störa sig på att datorn inte är byggt helt i aluminium och allra viktigast hitta någonstans där kvalitén brister. Vi får dock inte samma exklusiva känsla här som i en dator byggd helt i aluminium.
Sida 1 av 8