Nordichardware Logo
NHW.se - Sveriges djupaste tester sedan 2000!

Blogg: Hur smartphones fick mig att komma i form

traningAtt spendera timme efter timme på virtuella slagfält i BF3 eller surfandes på 9gag med mobiltelefonen är kanske inte det optimala för vår fysiologiska utveckling. Men teknikens under gör oss inte automatiskt till överviktiga soffpotatisar, själv tackar jag min smartphone för att jag är i bättre form än någonsin.

Nej jag har inte blivit dragen runt löpspåret av min telefon och du kommer - tro det eller ej - inte bli vältränad per automatik för att du köper en smartphone. Det är fortfarande Du som bestämmer över din kropp, men för dem som kanske har svårt att ta tag i sin träning och inte minst hitta rätt motivation kan den där hemska strålningsmojjängen som vi kallar smartphone vara en riktigt vettig hjälpreda. Även du som har stålspsyke och käkar löparbanor till frukost får givetvis läsa vidare, men risken är att du bara blir förbannad och undrar varför jag inte bara tar mig i kragen. Ni övriga dödliga kanske till och med kan få lite motivation eller i alla fall tips inför tunga träningspass.

För dem som hoppas att detta ska vara en steg för steg guide till beach2012 måste jag tyvärr göra er gruvligt besvikna. För det första är det ungefär en 6-12 månader för sent att börja träna inför årets strandhäng (som faktiskt inte verkar vara allt för långt borta nu!), för det andra är jag allt annat än en träningsexpert. Detta blogginlägg är med andra ord bara min personliga resa till en bättre form, där min smartphone varit den enda riktiga och trogna träningspartnern (sorgligt jag vet).

När jag flyttade till Malmö för drygt 3 år sedan lade jag fotbollsskorna på hyllan och trots 20 års "karriär" i de lägre skånska divisionerna har saknaden till fotbollen varit nästan oväntat liten. Men för drygt ett år sedan bestämde jag mig återigen (troligtvis 4-5:e gången) att jag skulle börja träna på egen hand, styrketräning och kanske lite löpning. Jag har aldrig varit överviktig och höll mig i förhållandevis god fysisk form för att sitta framför en dator större delen av dygnet, men vid närmare inspektion kändes varken kropp eller knopp särskilt välmående och det var hög tid att ta tag i saken.

Motivation - en bristvara för de flesta

Utan någon kompis eller bekant som var intresserad av att hänga på blev det återigen upp till mig själv att ta tag i saken, något som tidigare år inte slutat särskilt lyckat. Jag har aldrig tyckt det varit varken roligt att styrketräna eller springa, det är betydligt bekvämare att sitta i soffan framför en bra TV-serie med ena handen i en chipspåse och den andra på multifjärren. I en lagsport som fotboll, där just kondition och fysik trots allt var min starka sida, bärs man fram av sina lagkamrater och med lite vinnarskalle kan man pressa sig ganska bra i en sådan omgivning.

Att träna själv och att försöka nå mål på egen hand när det bara gör ont och kroppen skriker efter vila kräver ett helt annat psyke, ett psyke som är ganska få förunnat skulle jag vilja påstå.

Men det är också ungefär här din kära smartphone kommer in i bilden, för rätt använd kan den här krabaten ge motivation som både hjälper dig kortsiktligt med din träning och ännu viktigare, hjälper till att bygger upp ditt egna träningsspyke. För mig personligen handlar allt om motivation och här kan en smartphone med rätt appar bli ett ypperligt träningsredskap.

Lättare att följa sin utveckling och uppsatta mål

Att sätta upp och uppnå mål är en ytterst viktig del av våra liv och detta gäller i allra högsta grad under träning. Även att följa sin utveckling och faktiskt se svart på vitt att du gjort de där träningspassen varje vecka är en belöning som kan ge ytterligare motivation. Allt detta går givetvis att göra med papper och penna, men med en träningsapp som exempelvis eminenta JEFIT tas detta till en helt ny nivå.

jefit jefit2

JEFIT har varit en trogen följeslagare till mig under tiden på gymmet det senaste året och förutom möjligheten att ställa in dina kroppsvärden, mata in träningspass och repetitioner finns här allt från pausklocka till förklaringar och animeringar för de flesta övningar du kan tänka dig. Jag skulle fortfarande råda alla att få en genomgång av erfarna tränarkompisar eller personliga tränare, för att undvika skador och felbelastningar. Men som lathund och hjälpreda är JEFIT och liknande applikationer suveräna. All data lagras i molnet och är tillgänglig från alla telefoner eller smartphones med Android (Ladda ner på Play Store) eller iOS (Ladda ner på Apple Store) operativsystem, perfekt för en telefonhoppare som undertecknad. Ingen risk heller att man gör av med sina träningspapper och det finns alltid möjlighet att snabbt få fram statistik och information om din träning. Tillsammans med en schysst spellista på Spotify i lurarna blir dina träningspass både roligare och mer motiverande.

Bär träningscoachen på armen

Om JEFIT varit ett bra redskap för att komma igång och upprätthålla styrketräningen är det ändå inget mot den hjälp min telefon varit i löpspåret. Att gå, jogga eller löpa är alla ypperliga sätt att hålla uppe fysiken och faktiskt även rensa skallen efter en lång arbetsdag. Men att ta sig ut i spåret och inte minst kanske pressa ut den där sista gnuttan irritation på chefen kan vara desto svårare. Jag har på 15 år aldrig lyckats komma igång med egen löpning men i år har jag med stor hjälp av följande recept gått från att rygga tillbaka av bara tanken på 3 km jogging till att springa mellan 3-5 mil i veckan på riktigt respektabla tider. Här ska även min vän och påeldare AP nämnas som triggade min vinnarskalle med att själva börja springa lite mer seriöst, träningspartners av kött och blod är alltid en stor bonus! :) Min första officiella tävlingsstart blev i Malmömilen 2012 där jag klockades på 38,40 minuter och en 56:e plats - givetvis under NordicHardwares flagg! Men när jag nu fått chansen att klappa mig själv på axeln tänkte jag dela med mig av mitt framgångsrecept, vilket givetvis användes även under Malmömilen.

malmomilenendo

Att träna till musik är ett av de vanligaste och kanske mest effektiva sätten att hålla humöret och tempot uppe även under tunga pass. Löpning är väldigt monotont och för många kan lite bra, för egen del gärna tempohög, musik göra under för motivationen.

Men att även använda mobilen som GPS och mätinstrument för dina träningar är den riktiga pärlan. Endomondo är bara en av många bra appar där man kan mäta sina löpturer och förutom att man skapar sig en lättillgänglig databas över träningstillfällen och annan träningsdata kan man använda sig av programmets röstcoach. En funktion som går att ställa in på flera sätt, bland annat med kontinuerliga rapporter i lurarna om ditt tempo, total löptid och avstånd. Med röstcoach är det betydligt lättare för en oerfaren löpare att hålla ett jämt och bra tempo, men kan med fördel även användas för att pusha dig själv till bättre resultat.

Det ska återigen sägas att de appar och metoder jag personligen använt är långt ifrån de enda eller de bästa lösningar som finns tillgängliga för dem som vill effektivisera sin träning. Men de kan förhoppningsvis vara riktmärken eller i alla fall ge tips om hur andra kan komma igång med sin träning.

Ät rätt för din träning

En annan väldigt viktig ingrediens i din träning är kosten. Jag har personligen blivit hyfsad seriös med kosten det senaste halvåret. Men mest handlar det om att hålla sig undan de värsta syndarna som godis, chips och andra goda men ofta rakt igenom onyttiga varor. Men det handlar inte bara om att äta mindre kalorier. Tränar du mycket behöver du mycket energi, att äta för dåligt med energirik mat kan ge just det - underskott på energi. Även för detta finns det bra appar på de flesta mobila plattformar, där har jag tyvärr inte samma erfarenhet då jag ännu inte känt behov eller lust att börja räkna kalorier.

Men för den som vill gå ner i vikt eller för den delen öka i vikt/muskelstyrka kan det vara bra med en köksvåg och en smidig app där de flesta råvaror finns representerade. Bland dessa kan vi nämna kaloriräknarna ShapeUp (Android, iOS), FatSecret (Android, iOS) eller MyFitnessPal (Android, iOS) , men utbudet är närmast oändligt.

nutsbeer
Snacks och öl har tyvärr fått mindre plats i min kost det senaste halvåret.. men alla bör unna sig något gott! :)

Det enda jag personligen kan säga med full övertygelse är att jag inte hade varit i den fysiska form jag är idag om det inte vore för min smartphone, vilket nog kan sticka lite i ögonen på vissa - vågar vi kalla dem bakåtsträvare? Samtidigt har jag lekt med tanken att växla över till en GPS-klocka eller liknande under eventuella löpartävlingar framöver. Det går inte heller att bortse från fördelen att träna med en vän eller partner som triggar dig när det känns tungt. Men där olika scheman och intressen kan sätta käppar i hjulet för träningssrundor med polarna är den där saken "man även kan ringa med" alltid med på noterna!

Skriv en kommentar


Säkerhetskod
Byt kod

Vad borde NHW lägga mer tid på?











Resultat
RSS Feed